اجزای اصلی چیلر تراکمی آب خنک سیلندر پیستونی (رفت و برگشتی) و عملکرد آن

۱- کمپرسور سیلندر پیستونی  در چیلر تراکمی آب خنک (رفت و برگشتی)

این کمپرسور یک دستگاه با جابجایی مثبت است که در محدوده وسیعی از نسبت های فشار، مقدار گذر حجمی را نسبتا ثابت نگه می دارد. معمولا در چیلرهای مایع از سه نوع کمپرسور استفاده می شود :

کمپرسور بسته یا هرمتیک (Hermetic) برای چیلر هایی تا ظرفیت ۲۵ تن

کمپرسور نیم بسته برای چیلر های تا ظرفیت ۲۰۰ تن

کمپرسورهای باز با اتصال مستقیم به محرک برای چیلر هایی تا ظرفیت ۲۰۰ تن

در نوع بسته یا Hermetic ، موتور و کمپرسور به طور مستقیم کوپل شده و داخل یک محفظه کاملا بسته و آب بندی شده نسبت به هوای اتمسفر قرار می گیرد. در نوع باز، موتور و کمپرسور هر یک در محفظه های خاص خود و جداگانه قرار می گیرند. به طور کلی نوع باز عمر بیشتری داشته، به نگهداری کمتری نیاز دارد و راندمان بالاتری دارد. نوع بسته یا Hermetic بیشتر در ظرفیت های پایین مورد استفاده قرار می گیرد. البته کمپرسورهای نوع باز معمولا گرانتر از کمپرسورهای بسته هستند.

۲- کندانسور در چیلر تراکمی آب خنک

این کندانسورها می توانند از نوع تبخیری، خنک شونده با هوا یا خنک شونده با آب باشند. کندانسورهای خنک شونده با آب ممکن است به دلیل ارزانتر بودن از نوع دو لوله ای یا پوسته و کویل، و یا به دلیل متراکم تر و کم حجم تر بودن از نوع پوسته – لوله ای انتخاب شوند. اکثر کندانسورهای پوسته – لوله ای قابل تعمیر هستند ولی در دو نوع کندانسور دیگر، در صورت نشت مبرد باید آن را تعویض کرد. استفاده از کندانسورهای خنک شونده با هوا متداول تر از کندانسورهای تبخیری است.

۳- اواپراتور یا تبخیر کننده در چیلر تراکمی آب خنک

این مبدل ها که آنها را تبخیر کننده نیز می نامند معمولا از نوع انبساط مستقیم هستند و در آنها ماده مبرد در هنگام عبور از درون لوله ها تبخیر می شود و مایع سردکننده در حال عبور از روی لوله های درون مبدل سرد می شود. در دستگاه های کوچک، به دلیل ارزانتر بودن اواپراتور های دو لوله ای گاه از این نوع مبدل استفاده می گردد.

۴- شیر انبساط حرارتی در چیلر تراکمی آب خنک

این شیر مقدار جریان مبرد از کندانسور به اواپراتور را به گونه ای تنظیم می کند که گاز مکیده شده توسط کمپرسور حتما مافوق گرم باشد و مبرد تبخیرنشده وارد کمپرسور نگردد. از مافوق گرم شدن بیش از حد مبرد نیز باید جلوگیری شود زیرا این امر باعث کاهش ظرفیت دستگاه خواهد شد.

چیلر تراکمی آب خنک سیلندر پیستونی

مزایا و معایب چیلر تراکمی آب خنک سیلندر پیستونی (رفت و برگشتی – چیلر ضربه ای)

مهمترین معایب آن نسبت به سایر سیستم ها عبارتند از :

نیاز به نگهداری مداوم و زیاد

صدا و ارتعاش بالا

ظرفیت حداکثر محدود (حداکثر ظرفیت ۱۵۰ تن تبرید)

ابعاد و وزن زیاد

نیاز به انرژی بیشتر برای تولید هر تن تبرید

مهمترین مزایای آن عبارتند از :

مهمترین مزیت آن قیمت پایین تر آن نسبت به سایر سیستم ها است.

چنانچه از موتورهای دور متغیر و متناسب با بار وارده به چیلر، جهت چرخش کمپرسور استفاده شود، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود اما قیمت اولیه دستگاه افزایش می یابد.

مزیت دیگر اینکه چند مورد از این دستگاه ها می توانند با هم ترکیب شده تا جوابگوی نیازهای ساختمان باشند. با ترکیب آنها می توان در حالت های کم بار تعدادی را از مدار خارج و در حالت افزایش بار تعدادی را به مدار افزود و متناسب با نیاز، برودت مورد نظر را ایجاد کرد و در مصرف انرژی صرفه جویی نمود.

استفاده از چیلرهای دارای چند کمپرسور به دلایل زیر شایع تر است :
۱- زیادتر بودن تعداد مرحله های تغییر بار

۲- کنترل دقیق تر درجه حرارت مایع

۳- مصرف انرژی کمتر

۴- کمتر بودن شوک الکتریکی در هنگام راه افتادن کمپرسور

۵- زیادتر بودن ظرفیت ذخیره

۶- امکان استفاده بخشی از ظرفیت سرمایش در هنگام سرویس یا تعمیرات جزئی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت چیلر تراکمی آب خنک سیلندر پیستونی (رفت و برگشت) و نیز انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع و انتخاب مناسب ترین سیستم با مهندسان ما تماس بگیرید.

مدیر فروش (مهندس احمدی) : 09194428183